1.A zase to jídlo
A hned ze startu začneme tímto neoblíbeným a stále omílaným pravidlem, které ale opravdu funguje a zmůže mnohé. Nemusí se z vás hned stát odborník na zdravou výživu, a ze dne na den se nemusíte začít stravovat jen podle nejnovějších trendů, a nikdy už si nesmlsnout na řízku. Postačí, když začnete přemýšlet o tom, co jíte a kolik toho sníte. A pokud se budete držet zlatého pravidla „Všeho s mírou“, dopřejete si s rozumem vše na co máte chuť. Pestrost a vyváženost je nejdůležitější. Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim, i ten dokáže zázraky. Z vaření jídla i jeho konzumace si udělejte příjemný rituál, a nenápadně sobě i své rodině do pokrmů přidejte malé porce ovoce, zeleniny, ryb, luštěnin i obilovin.
2.Pravidelnost
Pravidelný spánek, pohyb, i samotné stravování. Snažte se nevynechávat snídaně, obědy, večeře, ale ani svačinky. Jen tak svému tělu dodáte po celý den důležitou energii, a budete tak podávat vyrovnané výkony, bez pocitů, že jste vysílení a na dně. Na jídlo si udělejte také dostatek času, i když je to leckdy těžké. Při jídle nemyslete na práci, na starosti, ani je u jídla s nikým neřešte. Povídejte si jen o příjemných věcech a dopřejte tak tělu i mysli chvilku oddechu.
3.Myslete na sebe, a udělejte si na sebe čas
Že jste sami se sebou 24 hodin denně? Ano, o tom není pochyb :). Jenže kolik času ve skutečnosti věnujete jen sami sobě. Nezapomínejte na své koníčky, záliby, přátele, nebo si jen tak zalenošte ve vaně plné bublinek, či u oblíbeného seriálu. A do tohoto času se počítá i sem tam nějaký ten malý hříšek – takže, proč si k lenošení nedat nějakou tu dobrůtku :)
4.Pravidelný a dostatečný spánek
Pravidelnost i potřebné množství je opravdu oříšek, a jen málokdo je schopen toto pravidlo dodržovat, i kdyby chtěl sebevíc. Plačící dítko, přesčasy, práce na směny nebo jen obyčejné starosti, které nám zkrátka nedají spát. Ale minimálně se o kvalitní spánek pokuste. Snažte se chodit spát v přibližně stejnou dobu, a také tak stávat. Potřeba spánku je individuální – průměrně se pohybuje kolem 7 až 8 hodin. Před usínáním zapomeňte na hádky a starosti, neusínejte u rádia ani televize. Připravte si ideální podmínky – ticho, tma, a dobře vyvětraná a temperovaná ložnice je dobrý základ.
5.Rozpohybujte své tělo
Ať už je to chůze do schodů a ne výtahem, do obchodu za rohem pěšky a ne autem, nebo hra na honěnou s vašimi ratolestmi – vše se zaručeně počítá a vašemu tělu i duši dělá dobře. Protáhnete ztuhlé klouby, svaly si vzpomenou, na co vlastně jsou, a vy se budete cítit mnohem lépe. Zavlňte boky když chystáte večeři, udělejte závody s dětmi, nebo si rovnou pořiďte čtyřnohého kamaráda, s kterým zkrátka třikrát denně ven prostě musíte.
6.Radujte se z maličkostí
Zvedněte někdy hlavu k nebi, a pousmějte se nad obrázky, které namalovaly mraky. Skloňte někdy hlavu do trávy, a pozorujte chvíli mrňavý svět v trávě, třeba najdete čtyřlístek :). Začněte se zkrátka radovat z obyčejných věcí, které vám do žil vlijí novou energii, a zaručeně vykouzlí úsměv na tváři.
7.Cigarety sbohem
Možná v okamžiku, kdy si zapálíte, zapomenete na to, že vás váš šéf vytočil na maximum, nebo že vaše tchyně byla zase chytrá jako rádio. Ale to, co cigarety s vašim tělem dělají potom, to už rozhodně není pomocná berlička, ale pořádný problém. A začarovaný kruh, kdy pokaždé musíte sáhnout po cigaretě, když jste ve stresu, se roztáčí.
8.Alkohol po kapkách
Neškodí v jakémkoli množství. Také znáte toto pořekadlo. Ale únavu, stres či nespavost léčit sklenkou či frťanem, je tou nejhorší variantou, a rychlou jízdenkou vedoucí k závislosti. Nemusíte být abstinent, to rozhodně ne, přesvědče však sami sebe, abyste každý problém nezapíjeli dvojkou bílého, nebo neřešili u plné bečky piva.
9.Chodit, chodit, chodit
Za přáteli, za známými, na procházku, nebo jen tak do obchodu na nákup. Už 10 tisíc kroků denně pomáhá tělu, duši i případné nadváze, hodit se do pohody. Navíc existuje díky chytrým telefonům spousta aplikací, v kterých si můžete sledovat nejen ušlé kroky, ale také srdeční tep, spálené kalorie, a dokonce i ušlé kroky darovat na dobrou věc.
10.Nedržte své pocity a trápení v sobě
Mít si s kým popovídat, komu se svěřit, to je alfou a omegou poloviny úspěchu. Sdílené trápení je poloviční, a mnohdy se vám už při samotném povídání uleví, nebo přijdete na odpovědi a řešení, jak vše zvládnout. Víc hlav,víc ví, a společně určitě přijdete na to, jak váš stres, únavu i trápení zmírnit, nebo za nimi úplně zabouchnout dveře.
Diskuze
Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.